Paprastasis lazdynas ( Corylus avellana)
2. Šeima: Lazdyniniai- Corylaceae
3. Savaiminis; gyv. forma- iki 7 m aukščio krūmas, rečiau medis.
4. Žievė pilkai ar gelsvai rusva, su tamsio¬mis skersinėmis juostelėmis, negiliai išilgai suskilinėjusi. Ūgliai apvalūs, gelsvai pilkai rudi, su šviesiomis lenticelėmis ir apaugę liaukingais plaukeliais. Pumpurai pražanginiai, išsidėstę dviem eilėmis, kiaušiniški, iki 5 mm ilgio, 3 skersmens, šiek tiek suploti, buki, rausvai žali ar rausvai rudi.

5. Lapai plačiai atvirkščiai kiaušiniški, apskriti arba ovalūs, 6-12cm ilgio, 5-9cm pločio, ryškiai žalia viršutine ir kiek šviesesne apatine puse, matiniai, abipus plaukuoti. Viršūnė trumpai nusmailėjusi, kraštai dvigubai dantyti, pamatas giliai širdiškas. Lapkotis trumpas, iki 2cm ilgio, plaukuotas.
6. Žiedai išsiskleidžia anksti pa¬vasarį, prieš sprogstant lapams, kovo-balandžio, kartais su per¬traukomis ir vasario mėnesiais.. Kuokeliniai žirginiai pasirodo vasarą. Tai anksčiausiai pražystantis savaiminės dendrofloros atstovas.Vyriškieji žirginiai ritiniški, nusvirę, geltonos ar gelsvai rusvos spalvos, 4-6(8)cm ilgio, 0,5cm skersmens, pavieniai ar po kelis susitelkę šakelių viršūnėse. Iš moteriškojo(mišriojo) pumpuro viršūnės išlindusios kelios arba keliolika purkų viršūnėlių yra ryškiai raudonos, 2-3mm ilgio. Purkų viršūnėlės pasirodo dar nepradėjus sklaidytis to paties krūmo žiedadulkėms. Žiedadulkes perneša vėjas. Visaverčiai riešutai užauga įvykus kryžmadulkai.
7.Riešutai ovalūs irba pailgi, kiek suploti, 1,5-2,7 cm ilgio, 1,1-2,0 cm skersmens, rudi arba šviesiai rudi, pavieniai arba po 2-7. Riešutai subręsta rugsėjo mėnesį ir netrukus iškrenta iš goželių. 1000 riešutų sveria apie 2 kg, rinktinių-5 kg.
8. Vidutiniškai reiklus dirvožemiui. Auga įvairios mechaninės sudėties vidutinio der¬lingumo ir derlinguose vidutinio drėgnumo ir drėgnokuose dirvožemiuose, paprastai la¬puočių ir mišriųjų medynų su egle trake. Gausiai želia raguvose, kirtavietėse. Vidutiniškai reiklus šviesai. Tankiuose medynuose menkai dera ir neilgai išgyvena. Neretai ap¬šąla žiedai, o šaltomis žiemomis - ir šakos. Sausras pakenčia neblogai. Atspa¬rus užterštam orui.
9.Dažnesnės veislės: Aurea (jauni lapai aukso geltonumo, vėliau gelsvai žali); Contoria (ūgliai ir šakelės išsilanksčiusios); Fuscorubra (lapai, žirginiai ir vaisiai raudonai purpuriniai); Heterophylla (lapai giliai plunksniškai iškarpyti); Pendula (šakos nusvirusios).
10. Auginamas sodybose, parkuose.
Auga sparčiai. Gyvena 60-80 metų. Plinta sėklomis. Derėti pra¬deda (4) 6-10 metų. Gausus derlius kartojasi kas 2-3 metai. Rie¬šutus išnešioja paukščiai ir žvėreliai. Taip pat plinta kelmo atau¬gomis ir negausiai atlankomis. Šaknų atžalos išauga retai ir gal¬būt tik pažeidus šaknis arba nukirtus krūmą.


Disneyland 1972 Love the old s